nowości 2025

Wojciech Juzyszyn Efemerofit

Gustaw Rajmus Królestwa

Karol Samsel Autodafe 8

książki z 2024

Anna Andrusyszyn Pytania do artystów malarzy

Edward Balcerzan Domysły

Henryk Bereza Epistoły 2

Roman Ciepliński Nogami do góry

Janusz Drzewucki Chwile pewności. Teksty o prozie 3

Anna Frajlich Odrastamy od drzewa

Adrian Gleń I

Guillevic Mieszkańcy światła

Gabriel Leonard Kamiński Wrocławska Abrakadabra

Wojciech Ligęza Drugi nurt. O poetach polskiej dwudziestowiecznej emigracji

Zdzisław Lipiński Krople

Krzysztof Maciejewski Dwadzieścia jeden

Tomasz Majzel Części

Joanna Matlachowska-Pala W chmurach światła

Piotr Michałowski Urbs ex nihilo. Raport z porzuconego miasta

Anna Maria Mickiewicz Listy z Londynu

Karol Samsel Autodafe 7

Henryk Waniek Notatnik i modlitewnik drogowy III

Marek Warchoł Bezdzień

Andrzej Wojciechowski Zdychota. Wiersze wybrane

"Baza", https://sztukater.pl, 11.12.2024

copyright © https://sztukater.pl 2024


Tom poezji „Baza” autorstwa Jarosława Jakubowskiego to dzieło, które z pewnością zasługuje na uwagę zarówno miłośników współczesnej literatury, jak i tych, którzy poszukują w poezji refleksji nad współczesnym światem, tożsamością oraz kondycją jednostki w obliczu współczesnych wyzwań. Jakubowski, autor o szerokim dorobku literackim, w swojej najnowszej książce potwierdza swój status jednego z najciekawszych głosów współczesnej poezji polskiej.

Jarosław Jakubowski to między innymi poeta, dramatopisarz, prozaik czy publicysta, który zyskał uznanie zarówno za swoją twórczość poetycką, jak i dramatyczną. Urodził się w 1974 roku w Bydgoszczy, jest autorem kilku zbiorów wierszy, m.in.: „Wada wymowy”, „Flow”, „Święta woda”, „Bardzo długa zima”, „Dzień, w którym umarł Belmondo”, kilku zbiorów opowiadań: „Slajdy”, „Oczy pełne strachu”, „Ciemna Dolina”, powieści: „Cyryl, dlaczego to zrobiłeś?”, „Wojna”. To autor o wszechstronnych możliwościach, który w pełni wykorzystuje swoje możliwości i umiejętności.

Tom „Baza” jest książką, która nie ma w sobie przypadkowych elementów. Już sama nazwa wskazuje na poszukiwanie fundamentów, na których opiera się nasze istnienie. Tytułowa „baza” może być zarówno miejscem, przestrzenią, jak i punktem wyjścia do dalszego rozwoju, a zarazem próbą odpowiedzi na pytania o sens, strukturę i kondycję współczesnego świata.

Ten tomik to głęboka podróż do przeszłości, w której podmiot liryczny zanurza się we wspomnieniach z dzieciństwa i młodości, przywołując obrazy pełne nostalgii, lęków, ale także spokoju i refleksji nad minionym czasem. Druga część jest czymś w rodzaju kroniki filmowej, w której Jakubowski, inspirowany konkretnymi produkcjami, łączy motywy filmowe z przeżyciami, których sam doświadczył w swoim życiu. Choć wiersze te odnoszą się do znanych obrazów kinowych, to są one jedynie pretekstem do głębszych refleksji o życiu, ludziach, obawach i pragnieniach podmiotu lirycznego. Jakubowski wplata w świat filmowy swoje doświadczenia i emocje, oferując czytelnikowi zarówno intelektualną przygodę, jak i intymne, osobiste przeżycia.

W poezji Jarosława Jakubowskiego jest widoczna silna koncentracja na języku, który nie jest jedynie narzędziem wyrażania myśli, ale i przedmiotem refleksji. Wiersze w „Bazie” są pełne odwołań do współczesnych tematów czy szerszych zagadnień filozoficznych dotyczących natury istnienia, tożsamości oraz ludzkiej wolności. Jakubowski nie boi się trudnych tematów i pytań, a jednocześnie brak jest tu gotowych odpowiedzi. Jego poezja jest wręcz zachętą do myślenia i do zgłębiania kolejnych warstw znaczeniowych, a także do szukania odpowiedzi, które nie zawsze muszą być jednoznaczne.

Jednym z wyróżników twórczości Jakubowskiego jest umiejętność, jaką operuje językiem. Jest ona wręcz mistrzowska. W „Bazie” poeta posługuje się formą minimalistyczną, która w połączeniu z wyrazistą symboliką pozwala na budowanie wielowarstwowych obrazów. Często wiersze Jakubowskiego to krótkie, precyzyjnie skomponowane utwory, które w swojej oszczędnej formie kryją w sobie bogactwo treści. Jego poezja jest intelektualna, ale zarazem otwarta i zapraszająca do dialogu z czytelnikiem.

„Baza” Jarosława Jakubowskiego to tom poezji, który z pewnością zasługuje na uwagę. To książka wymagająca, ale jednocześnie pełna subtelnych, przemyślanych wierszy, które zmuszają do refleksji nad współczesnym światem, miejscem jednostki oraz relacjami między człowiekiem a technologią.
6/6
Panna Zuzanna


Jarosław Jakubowski Bazahttp://www.wforma.eu/baza.html