nowości 2025

Wojciech Juzyszyn Efemerofit

Gustaw Rajmus Królestwa

Karol Samsel Autodafe 8

książki z 2024

Anna Andrusyszyn Pytania do artystów malarzy

Edward Balcerzan Domysły

Henryk Bereza Epistoły 2

Roman Ciepliński Nogami do góry

Janusz Drzewucki Chwile pewności. Teksty o prozie 3

Anna Frajlich Odrastamy od drzewa

Adrian Gleń I

Guillevic Mieszkańcy światła

Gabriel Leonard Kamiński Wrocławska Abrakadabra

Wojciech Ligęza Drugi nurt. O poetach polskiej dwudziestowiecznej emigracji

Zdzisław Lipiński Krople

Krzysztof Maciejewski Dwadzieścia jeden

Tomasz Majzel Części

Joanna Matlachowska-Pala W chmurach światła

Piotr Michałowski Urbs ex nihilo. Raport z porzuconego miasta

Anna Maria Mickiewicz Listy z Londynu

Karol Samsel Autodafe 7

Henryk Waniek Notatnik i modlitewnik drogowy III

Marek Warchoł Bezdzień

Andrzej Wojciechowski Zdychota. Wiersze wybrane

"Jest", https://sztukater.pl, 30.01.2025

copyright © https://sztukater.pl 2025


Tomik poezji Adriana Glenia zatytułowany „Jest” to zbiór wierszy oraz prozy poetyckiej, w którym autor łączy głębokie przemyślenia filozoficzne z refleksjami nad codziennością. Dłuższe formy, które pojawiają się w tym zbiorze przybierają coś na wzór lirycznego eseju, dzięki czemu całości nadało to ton medytacyjny

Poezja Glenia charakteryzuje się zwięzłością i precyzją języka. To utwory, które są wprost intelektualnym wyzwaniem dla czytelnika. Autor, będący nie tylko poetą, ale także krytykiem literackim i literaturoznawcą, w swoich wierszach ukazuje głęboką świadomość języka oraz jego możliwości i ograniczenia w opisywaniu rzeczywistości. Gleń w tomiku „Jest” tworzy poezję, która zarazem angażuje intelektualnie i skłania do refleksji nad naturą istnienia. To zbór wierszy oraz prozy poetyckiej, w którym teksty dłuższe przybierają charakter lirycznego eseju. Autor z niezwykłą precyzją operuje językiem, czyniąc z odbiorcy współtwórcę znaczeń, zmuszając go do nieustannego poszukiwania i redefiniowania treści. Podmiot liryczny w „Jest” to istota nieustannie badająca świat i sens słowa. Gleń, kieruje do czytelnika pytania o możliwość poznania. W zasięgu jego zainteresowań znajdują się takie zagadnienia jak możliwość dojścia do prawdy itp. Podmiot liryczny kroczy przez rzeczywistość, przemierzając miasteczka nadmorskie, piaski pustyni czy krakowskie Planty. Zanurza się także w czasie, eksplorując wspomnienia i próbując uchwycić to, co zdaje się wymykać z pamięci.

Jego poezja skłania do refleksji nad istotą istnienia i sposobami jej wyrażania. Czytelnik zostaje zaproszony do współtworzenia rozmaitych znaczeń, co czyni lekturę tego tomiku doświadczeniem niezapomnianym i bardzo angażującym. To pozycja, która przypadnie do gustu miłośnikom literatury współczesnej, ceniącym połączenie poezji z filozoficzną głębią. „Jest” Adriana Glenia stanowi wartościową propozycję, która z pewnością dostarczy im wielu intelektualnych i estetycznych doznań.

Poetyckość tego zbioru urzeka wyjątkowo. Wiersze poety mają w sobie swoistą magię i mocno wnikają w strukturę słowa. Twórca, a dzięki niemu odbiorca, dostrzega w poezji niezwykłą siłę, jej zdolność do poruszania i zachwytu. Dla czytelników, którzy ceniący poezję przejmującą, intelektualnie angażującą i otwartą na wielość znaczeń, „Jest” Adriana Glenia to tomik godny uwagi. Autor nie podaje gotowych odpowiedzi, lecz otwiera drzwi do refleksji i osobistych odkryć.
6/6
Panna Zuzanna


Adrian Gleń Jesthttp://www.wforma.eu/jest.html