Wojciech Juzyszyn Efemerofit
Gustaw Rajmus Królestwa
Karol Samsel Autodafe 8
Wojciech Juzyszyn Efemerofit
Gustaw Rajmus Królestwa
Karol Samsel Autodafe 8
Anna Andrusyszyn Pytania do artystów malarzy
Edward Balcerzan Domysły
Henryk Bereza Epistoły 2
Roman Ciepliński Nogami do góry
Janusz Drzewucki Chwile pewności. Teksty o prozie 3
Anna Frajlich Odrastamy od drzewa
Adrian Gleń I
Guillevic Mieszkańcy światła
Gabriel Leonard Kamiński Wrocławska Abrakadabra
Wojciech Ligęza Drugi nurt. O poetach polskiej dwudziestowiecznej emigracji
Zdzisław Lipiński Krople
Krzysztof Maciejewski Dwadzieścia jeden
Tomasz Majzel Części
Joanna Matlachowska-Pala W chmurach światła
Piotr Michałowski Urbs ex nihilo. Raport z porzuconego miasta
Anna Maria Mickiewicz Listy z Londynu
Karol Samsel Autodafe 7
Henryk Waniek Notatnik i modlitewnik drogowy III
Marek Warchoł Bezdzień
Andrzej Wojciechowski Zdychota. Wiersze wybrane
15.11.17 Parzęczew
To już trzynasta (ale w żadnym wypadku nie pechowa) edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Czarno na białym”, w którym od wielu lat juroruję. W tym roku I nagrodę otrzymuje Magdalena Cybulska za trzy utwory z pogranicza poezji i prozy poetyckiej. Magda zostawiła w pokonanym polu ponad 220 autorów i ma już w dorobku grubo ponad sto nagród bądź wyróżnień w rozmaitych „turniejach garbusów” ;)
Zbieramy się w kameralnej i bardzo przytulnej salce w budynku Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie. Przewodniczący jury, Konrad Tatarowski, chwali poziom konkursowych wierszy, podkreślając, że wybór nie był łatwy, bo nadeszło wiele wyrównanych zestawów. Następuje prezentacja nagrodzonych utworów, a potem kolejna jurorka, Maria Duszka, informuje o działalności prowadzonego przez siebie w Sieradzu Koła Literackiego „Anima”, które w przyszłym tygodniu obchodzić będzie swoje piętnastolecie.
Dobre wrażenie pozostawia Krzysztof Kleszcz, który czyta swój dłuższy poemat o Łodzi, nagrodzony podczas tegorocznego Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Przychodzi mi na myśl, że utwór ten ma z pewnością charakter awangardowy, jak prawie wszystko w tym mieście, bowiem skrzy się lingwistycznymi perełkami, porusza śmiałymi zwrotami akcji oraz buduje solidną konstrukcję. Na koniec Krzysztof dorzuca kilka wierszy ze swojego ostatniego tomiku „Pański płaszcz”, również mocno lingwistycznych, a jednocześnie nieco prześmiewczych i zaangażowanych.
Oprawę muzyczną zapewnia zespół Quinteto el Tango (fortepian, skrzypce, akordeon, gitara, bez basu, który zachorował), który specjalizuje się w żywo granych i nowocześnie zaaranżowanych tangach. A na deser wykonuje wraz z wokalistką kilka znanych i lubianych piosenek Agnieszki Osieckiej. Natomiast dyrektorka FIT, Renata Nolbrzak, już zaczyna myśleć o jubileuszowym, XV Konkursie.
© Marek Czuku