nowości 2025

Wojciech Juzyszyn Efemerofit

Gustaw Rajmus Królestwa

Karol Samsel Autodafe 8

książki z 2024

Anna Andrusyszyn Pytania do artystów malarzy

Edward Balcerzan Domysły

Henryk Bereza Epistoły 2

Roman Ciepliński Nogami do góry

Janusz Drzewucki Chwile pewności. Teksty o prozie 3

Anna Frajlich Odrastamy od drzewa

Adrian Gleń I

Guillevic Mieszkańcy światła

Gabriel Leonard Kamiński Wrocławska Abrakadabra

Wojciech Ligęza Drugi nurt. O poetach polskiej dwudziestowiecznej emigracji

Zdzisław Lipiński Krople

Krzysztof Maciejewski Dwadzieścia jeden

Tomasz Majzel Części

Joanna Matlachowska-Pala W chmurach światła

Piotr Michałowski Urbs ex nihilo. Raport z porzuconego miasta

Anna Maria Mickiewicz Listy z Londynu

Karol Samsel Autodafe 7

Henryk Waniek Notatnik i modlitewnik drogowy III

Marek Warchoł Bezdzień

Andrzej Wojciechowski Zdychota. Wiersze wybrane

WĘDROWNICZEK, Lem superstar

2021-04-15 15:47

27.03.21 Łódź / Warszawa
2021 to Rok Stanisława Lema, natomiast dziś przypada piętnasta rocznica jego śmierci. Z tej okazji radiowa Jedynka nadaje premierowe słuchowisko pt. „Szpital Przemienienia” w ciekawej adaptacji i reżyserii Piotra Skotnickiego, który jest również autorem muzyki. Ta debiutancka powieść z 1948 roku mistrza fantastyki naukowej napisana była jeszcze w stylu realistycznym i dotyczyła spraw współczesnych, a nawet „wojennych”.
Rzecz dzieje się w 1939 roku w sanatorium dla psychicznie chorych. Trwa okupacja – świat to teraz Niemcy. Do szpitala trafia młody lekarz Trzyniecki, kierujący się humanistycznymi ideami. Spotyka tam bardzo różnych ludzi – lekarzy poświęcających jednostki dla dobra nauki; chorych, którym się wydaje, że są zdrowi; osoby ukrywające się przed hitlerowcami.
Lem zapowiedział w tej swojej pierwszej powieści zagadnienia, które będą go zajmować do końca twórczego życia. W mikroświecie sanatorium zogniskował problemy ogólnoludzkie i ogólnocywilizacyjne, psychiatria bowiem ukazuje oblicze każdych czasów, a medycyna to okno na nieskończoność. Chorzy natomiast uciekają przed rzeczywistością w świat wyobraźni, która jest parafrazą stanów ludzkich. Pisarz stawiał pytania dotyczące miłości, wiary, autorytetu, nauki, sztuki, niepodległości. A potem pytał bardziej szczegółowo: Geniusz czy wariat? Objawy czy objawienia? Dokąd zmierza życie?
Na to wszystko nakłada się brutalność okupantów, którzy pewnego dnia przyjeżdżają, by zlikwidować szpital. Wówczas wśród personelu klarują się trzy opcje:
1) trzeba ukryć wszystkich,
2) może tylko tych bardziej wartościowych,
3) trzeba ich wszystkich otruć.
Lem wykorzystywał w swojej twórczości solidne wykształcenie przyrodnicze oraz ścisłe. Przez krótki czas pracował jako lekarz, ale ostatecznie porzucił medycynę. Był jednak przede wszystkim filozofem, wizjonerem, moralistą. A jednocześnie pisarzem, bo idee trzeba było przekazać dalej, co czynił z dużym talentem. W czasach szkolnych rozczytywałem się w „Astronautach”, „Cyberiadzie”, „Dziennikach gwiazdowych”, „Opowieściach o pilocie Pirxie”. Teraz – jeśli czas mi na to pozwoli – chciałbym powrócić do świata Lema, a na dodatek lepiej poznać jego eseistykę.

© Marek Czuku