nowości 2025

Wojciech Juzyszyn Efemerofit

Gustaw Rajmus Królestwa

Karol Samsel Autodafe 8

książki z 2024

Anna Andrusyszyn Pytania do artystów malarzy

Edward Balcerzan Domysły

Henryk Bereza Epistoły 2

Roman Ciepliński Nogami do góry

Janusz Drzewucki Chwile pewności. Teksty o prozie 3

Anna Frajlich Odrastamy od drzewa

Adrian Gleń I

Guillevic Mieszkańcy światła

Gabriel Leonard Kamiński Wrocławska Abrakadabra

Wojciech Ligęza Drugi nurt. O poetach polskiej dwudziestowiecznej emigracji

Zdzisław Lipiński Krople

Krzysztof Maciejewski Dwadzieścia jeden

Tomasz Majzel Części

Joanna Matlachowska-Pala W chmurach światła

Piotr Michałowski Urbs ex nihilo. Raport z porzuconego miasta

Anna Maria Mickiewicz Listy z Londynu

Karol Samsel Autodafe 7

Henryk Waniek Notatnik i modlitewnik drogowy III

Marek Warchoł Bezdzień

Andrzej Wojciechowski Zdychota. Wiersze wybrane

WĘDROWNICZEK, Wiersz roku

2019-04-02 15:42

23.03.19 Łódź / Warszawa
Mam swoje pięć minut (a w zasadzie prawie godzinę) w Radiu dla Ciebie, choć ja sobie spokojnie siedzę w studiu Radia Łódź. Z warszawskiej rozgłośni zaś przepytują mnie: aktorka i dziennikarka Michalina Szymborska oraz członkowie konkursowej kapituły: Juliusz Erazm Bolek (poeta, krytyk literacki), Jerzy Mosoń (publicysta, scenarzysta) i Miłosz Manasterski (dziennikarz, pisarz). Okazją do tej rozmowy jest ogłoszenie mojego „Sonetu III” Wierszem Roku 2019, z okazji ustanowionego przez UNESCO Światowego Dnia Poezji (21 marca). Organizatorem konkursu jest Związek Pisarzy Katolickich, który odwołuje się do działalności przedwojennej organizacji o podobnej nazwie.
Jest o czym rozmawiać, zwłaszcza że mój sonet dotyczy spraw zasadniczych, bo zaczyna się frazą: „A jeśli Boga nie ma”. Mówimy więc o współczesnej poezji religijnej i szansach na jej szersze zaistnienie w przestrzeni publicznej, a potem siłą rzeczy zastanawiamy się nad recepcją twórczości tak niszowej, jaką jest poezja. Organizatorzy konkursu wyjaśniają też, czym jest i jakie ma cele nowa organizacja literacka – Związek Pisarzy Katolickich. W roku 2015 nastąpiła reaktywacja powstałego w 1927 r. Zrzeszenia Pisarzy Katolickich, a pierwszym prezesem został Miłosz Kamil Manasterski.
Czas na falach eteru mija szybko, a my obiecujemy sobie kontynuować temat już po wakacjach, ponieważ teraz stan zdrowia nie pozwala mi na większą aktywność. Zatem do jesieni, kiedy to organizatorzy zaplanowali w Warszawie moje spotkanie autorskie, połączone z wręczeniem nagrody.

© Marek Czuku